У спомен-парку „Брдо мира“ у Горњем Милановцу свечано је обележен Дан победе над фашизмом. Централни догађај дана било је откривање спомен-плоча са именима 259 совјетских војника Црвене армије који су 1944. године дали своје животе борећи се за слободу на овим просторима. У знак сећања на њихову жртву и допринос слободи, спомен-плоче су званично открили Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац, Сергеј Марков, први потпредседник Одбора за међународне везе Санкт Петербурга, саветница Јарослава Петрова и Станислав Лупин, први секретар Амбасаде Руске Федерације у Републици Србији. Овај чин симболизује трајно сећање на хероје који су дали своје животе у борби против фашизма.


Након свечаног откривања, уследио је помен палим жртвама. Потом су венце на Костурницу Црвеноармејаца, као и на Костурницу палих бораца таковског краја у Другом светском рату, положили Сергеј Марков, први потпредседник Одбора за међународне везе Санкт Петербурга и саветница Јарослава Петрова. Испред Амбасаде Руске Федерације у Републици Србији, венац је положио први секретар Станислав Лупин и потпуковник Денис Кучењев. Испред Касарне „Војвода Радомир Путник”, венац је положио заменик команданта, потпуковник Златко Ковачевић. Испред општине Горњи Милановац, венац је положио Дејан Ковачевић, председник општине. Испред Савеза бораца НОР-а, венце су положили Владимир Јовановић и Милољуб Филиповић.
Дејан Ковачевић је овом приликом истакао значај Дана победе, сећање на жртве и важност откривања спомен-плоча као трајног израза захвалности.


– Рудничко-таковски крај је изузетно пострадао током ових претешких ратних година. Паљење Горњег Милановца и рудничке варошице 1941. године, Петровска блокада 1943. године, стрељања и одвођења становништва у нацистичке казамате смрти широм Европе – само су део овдашње људске патње и трагедије.
Велику, и усудимо се рећи – пресудну помоћ у поновном стицању слободе на овим просторима дали су јунаци чувене Црвене армије. Данас, заједно са нашим прецима, одајемо почаст сенкама палих. На овом месту се још једном клањамо. Откривање спомен-плоче са именима 259 палих бораца Црвене армије, од укупно 408 колико их је овде сахрањено сада већ далеке 1962. године, још је један начин да се одужимо овим бесмртним херојима.
Жртвујући своје животе, верујући у идеале правде и солидарности, они су нам подарили нешто највеће што су могли – слободу. Обележавање 9. маја као Дана победе у Другом светском рату представља племениту и, пре свега, обавезујућу праксу, с обзиром на наше огромне жртве и страдања у том до тада незабележеном ратном сукобу. Сећајући се оних који су дали живот за слободу отаџбине, истовремено имамо историјску шансу да осмишљеним и примереним приступом утичемо на будуће генерације – да из трагичних догађаја прошлости и подела тада насталих извуку поуку да су људски живот, слобода и мир оно што највише вреди.
Зато ми, потомци храбрих људи, из краја у коме је пре више од два века започело формирање модерне српске државе, са поносом се сећамо њихове жртве и њиховог бесмртног дела. Нека живи Србија! Живео ослободилачки, мирољубиви свет!
Сергеј Марков, први потпредседник Одбора за међународне везе Санкт Петербурга, говорио је о заједничкој борби, као и важности сећања на пале борце Црвене армије и неговању пријатељства два народа.
-Данас, у Горњем Милановцу, присуствујемо обележавању Дана победе над фашизмом, заједно са руском делегацијом која броји 32 члана — 30 уметника и 2 представника владе Санкт Петербурга. Овај величанствени празник окупља нас да одамо почаст јунацима Русије и Србије, који су положили животе за нашу слободу.
Црвена армија се, заједно са југословенским партизанима, храбро борила против фашизма. Многи наши војници сахрањени су овде, у овој земљи, а међу њима се налазе и тројица бораца из Санкт Петербурга, који су били позвани у војску из тадашњег Лењинграда и погинули су на овим просторима. Заједно смо ослободили Београд. Један од доказа тог ослобођења је и медаља за ослобођење Београда. Сутра ће на Паради победе на Црвеном тргу присуствовати и председник Републике Србије, господин Александар Вучић, који је стигао у Москву, упркос свим препрекама које су постављали представници такозване „цивилизоване“ Европе. Заједно са нашим званичницима, он ће сутра обележити Дан победе.
Сутра, на Дворском тргу у Санкт Петербургу, присуствоваће и представници из Србије – званичници Републике Србије, као и 15 ученика из Републике Српске, јер се сећамо да је Дан победе наш заједнички празник и што знамо да је наша света дужност да то памтимо, али и због важности јачања односа са Републиком Србијом. Јачамо партнерске везе, и биће нам велико задовољство уколико се Горњи Милановац придружи нашим напорима за унапређење међудржавне сарадње. Са задовољством смо спремни да размотримо могућност успостављања партнерских односа између Горњег Милановца и једног од региона у Санкт Петербургу. Хвала свима на труду и срећан Дан победе!
Потом се присутнима кратко обратио Станислав Лупин, први секретар Амбасаде Руске Федерације, истичући велику захвалност за реализацију иницијативе за постављање спомен-плоча:
–Са великим задовољством изражавам захвалност свим партнерима који су омогућили постављање спомен-плоча, посебно се захваљујем господину Небојши Савовићу Несу на иницијативи, кустосу Александру Марушићу на стручном ангажману, као и извођачима радова. Такође, захваљујем свим службама Општине Горњи Милановац на помоћи у прибављању потребних дозвола. Овај пројекат је реализован уз подршку Амбасаде Руске Федерације и председника општине Дејана Ковачевића, чиме смо овековечили храброст и жртву Црвеноармејаца који су дали животе за слободу таковског краја.
Свечано обележавање Дана победе и откривање спомен-плоча у Горњем Милановцу представља снажну поруку сећања, поштовања и захвалности према свим онима који су дали своје животе за слободу и мир.




КАБИНЕТ ПРЕДСЕДНИКА ОПШТИНЕ ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ