Поводом обележавања 83. годишњице од паљења Горњег Милановца у Другом светском рату, на споменик „Слободе“, на Тргу кнеза Михаила, венце су данас положили Александра Јанковић, помоћник председника општине Горњи Милановац за просвету и представници Гарнизоног места Војске Србије, касарне „Војвода Радомир Путник”.
На данашњи дан, пре 83 године, око 600 војника Трећег батаљона 749. пука 717.дивизије „Принц Еуген“, упало је из правца Крагујевца у тадашњи градић Горњи Милановац, са свега 3000 становника. За непуна два сата спаљена су чак 273 јавна и приватна објекта. Нису запаљени једино зграда болнице и железничке станице. Једва је нека кућа била поштеђена.
Непријатељски војници су убијали грађане када би им дошли на нишан. Неки од грађана су у порти Цркве Свете Тројице чувани као таоци, а касније су заједно са осталима одведени у Крагујевац где су стрељани.
Горњи Милановац је заједничким операцијама два антифашистичка покрета-Равногорског и Партизанског на кратко ослобођен 28. септембра 1941. године. Седамнаест дана касније, град је потпуно уништен, нарочито његов централни део који је био најгушће насељен. Тада су урбанисти донели одлуку да се на том месту уреди градски парк, који и данас постоји.
- октобар се обележава као Дан сећања на један од најтежих дана у историји Горњег Милановца, а да се град у потпуности обнови било је потребно 20 година.