Seoski turizam na mestu rađanja moderne srpske države

U okviru projekta „Beočin – nova vizija turističke destinacije! Stvaranje preduslova za razvoj ruralnog turizma u opštini Beočin“ u periodu 18 – 21. oktobra, realizovana je druga studijska poseta partneru na projektu – Turističkoj organizaciji opštine Gornji Milanovac (TOO Gornji Milanovac). Cilj ove posete je da se odabrana domaćinstva sa područja opštine Beočin, njih 15, u direktnom kontaktu sa domaćinima koji se bave seoskim turizmom u opštini Gornji Milanovac, upoznaju sa svim izazovima koji se odnose na otpočinjanje pružanja usluga u sferi ruralnog turizma, kao i načinima nijihovog prevazilaženja.

Pored domaćinstava koja su iskusna u pružanju usluga u oblasti ruralnog turizma u opštini Gornji Milanovac, učesnici su imali priliku i da obiđu istorijski značajne lokacije koje se nalaze u ovom kraju – manastir Vraćevšnicu i zadužbinu „Žilović“, muzej i znamenito mesto „Takovski grm“ gde je doneta odluka o podizanju Drugog srpskog ustanka, etno selo u Koštunićima,etno muzej i spomen sobu Živojina Mišića, kao i Norvešku kuću i muzej. Na ovaj način, učesnici su stekli uvid o važnosti promovisanja značajnih lokaliteta na teritoriji opštine u cilju ukupnog razvoja turizma.
Ipak, najznačajniji i najobimniji deo posete obuhvatao je obilazak seoskih domaćinstava sa teritorije opštine Gornji Milanovac – Tri hrasta u Klatičevu, Galetovo sokače u Brdjanima, domaćinstvo Jevtovići u Leušićima(koje je i dobitnik Turističkog cveta 2010 – najveće priznanje koje Turistička organizacije Srbije dodeljuje domaćinstvima koja se bave seoskim turizmom), kao i turističko-rekreativni centar Momčilo Čeković i etno kompleks Anđelija Mišić u Koštunićima. Prilikom ovih poseta predstavnici domaćinstava iz Beočina su imali priliku da se informišu o načinima na koje njihove kolege iz Gornjeg Milanovca privlače i zadržavaju goste, kako domaće tako i strane, njihovom animiranju tokom boravka u domaćinstvu, saradnjom između domaćinstava u cilju što sadržajnijeg i aktivnijeg boravka gostiju u njihovom kraju.

Naredne edukativne aktivnosti na projektu su planirane za novembar, kada će stručnjaci iz partnerskih organizacija boraviti u Beočinu i imati priliku da svoje znanje i iskustvo podele sa beočinskim domaćinima, a na teme koje su učesnici odredili kao najznačajnije. Realizacija studijske posete omogućena je zahvaljujući donaciji Evropske unije, a partneri na projektu opštini Beočin su opština Čajetina, Turistička organizacija opštine Gornji Milanovac i NVO Centar za ravnomerni regionalni razvoj.

Previous Malinari