Други српски устанак – 1815. српске Цвети
Видовдан, Сретење и Цвети, три позната верска празника, у Србији су добила и национално обележје.
Први српски устанак од 1804. до 1813. године сурово је угушен, али, већ, 1814. године Хаџи Продановом буном наговештава се наставак борбе против турских власти, што се званично и уоквирује Другим српским устанком на Цвети, 23. априла 1815. године у Такову који ће повести кнез Милош Обреновић.
У војничком смислу Таковски устанак знатно се разликовао од Карађорђевог, јер је трајао свега три и по месеца. Милош Обреновића је уз минимално проливање крви, уз минималне ратне операције, и уз минималне штете, успео, за двадесет година упорних дипломатских преговора и борби, уз велику помоћ Русије и захваљујући сплету повољних међународних околности, да Србији обезбеди апсолутну унутрашњу самоуправу коју нико више никада није доводио у питање.
Врхунац тог дела наше историје било је усвајање Сретењског устава који је укинуо феудализам и гарантовао свим људима који дођу на овај простор личну и сваку другу имовинску слободу, што је Србији омогућило да полако хвата корак, од једне оријенталне провинције ка европским савременим токовима.
У емисији говоре Александар Марушић, Славко Степановић, Ненак Карамијалковић, Тања Митровић и Владимир Ђорђевић.
Уредник емисије Мила Јовановић-Николић, сниматељ Петар Вујанић, монтажер Марија Богичевић, редитељ Милан Јовановић.