Низом манифестација у протекла четири дана започело се са обележавањем Дана општине Горњи Милановац. Централна свечаност поводом Дана општине, 204 године од подизања Другог српског устанка и 160 година имена града започела је данас полагањем венаца на споменике на Тргу кнеза Михаила. Након тога, представници локалне самоуправе, гости и званице упутили су се у Дом културе где је одржана Свечана седница Скупштине општине Горњи Милановац.
Свечану седницу отворио је председник Скупштине општине Лазар Николић који је истакао да је устанак у Такову био само почетни корак у стварању модерне српске државе: „Јавно сећање је један од кључних елемената индентитетских контрукција. Како се сећамо прошлости и на који начин је прослављамо говори много о томе ко смо ми, и као друштво и као политичка заједница. Значај Другог српског устанка је утемељен у нашој колективној свести. И у најмагловитијим представама свесни смо чињенице да је он везан за ослобођење од османске власти и стварања независне националне српске државе.“
Председник општине Дејан Ковачевић захвалио се гостима из земље и иностранства што својим присуством увеличавају прославу Дана општине: „Веома сам поносан на свој родни град и своје суграђане, јер своје културно историјско наслеђе негујемо и чувамо, али га и несебично делимо са својим пријатељима. Поштујући традицију, окренути смо будућности и улагањима у нове пројекте и инвестиције, у образовање, здравство, туризам, а пре свега у младе људе, јер су они будућност наше општине и Републике Србије. Велики кнез Милош Обреновић је из Такова кренуо у стварање модерне државе. Ми следимо његов пут и трудимо се да општину Горњи Милановац модернизујемо у свим сегментима значајним за његове становнике.“
Ковачевић је у свом обраћању званицама истакао да је општина Горњи Милановац у претходном периоду постала право градилиште. Посебно је говорио о инвестицијама које су урађене или се тренутно раде у сарадњи са Канцеларијом за управљање јавним улагањима: „Посредством Канцеларије за управљање јавним улагањима обезбеђена су целокупна средства за санацију корита потока Јакљево, а управо трају грађевински радови на уређењу Ивичког потока и потока Парац. После равно четрдесет година, изводе се радови на енергетској санацији и комплетној адаптацији ОШ „Момчило Настасијевић“. Још једна капитална инвестиција за нашу општину је извођење грађевинских радова на енергетској санацији објеката у оквиру комплекса Опште болнице и Медицине рада у оквиру објекта Центра за мајку и дете.“
Први човек Горњег Милановца је рекао да свака инвестиција и извођење радова подразумева много планирања, рада, организације, као и стрмљења да се и започне и заврши на прави начин: „Ниједан велики подухват није лак, нити се његови ефекти могу у потпуности сагледати на почетку, али нам мора бити јасно да је потребно искористити тренутак отворености фондова да их највише што можемо искористимо за унапређење услова живота и рада у нашој општини.“
Ковачевић је закључио да је Горњи Милановац окренут савременом добу, модернизацији, младима и будућности: „Милош и наши преци су ту да нас подсете да се и највећи напори могу поднети ако смо сложни и окупљени око племенитог и важног циља, да створимо услове да опстанемо и останемо на огњиштима својих предака, да оставимо за нама нараштаје које ће се истом снагом за то борити и да на том путу увек корачамо узлазном путањом.“
На свечаној седници додељено је и општинско признање „Таковски устанак“ најуспешнијим фирмама и појединцима у претходној години. Добитници златне медаље „Таковски устанак“ су Канцеларија за управљање јавним улагањима, компанија „Тетра Пак“ и гимназија „Таковски устанак“. Сребрну медаљу „Таковски устанак“ добио је Бранко Недељковић, дугогодишњи глумац Милановачког позоришта и Милош Живковић, дипломирани музички педагог.
У име награђених присутнима се обратио Марко Благојевић, директор Канцеларије за управљање јавним улагањима који је рекао да ово признање припада партнерству које Канцеларија и Општина имају дуги низ година: „Често када примам оваква признања то је инвестица за будућу сарадњу. То овде није тако. Овде имамо са чиме да се похвалимо када је питање шта смо све заједно урадили претходних неколико година. У Србији су углавном обновљена два објекта по локалној самоуправи, док је у Милановцу четири и два велика која су у току. Не ради се само о броју завршених, већ је Милановац пример како смо ми замислили овај посао да радимо. Неопходно је и важно осврнути се и на најмање сеоске амбуланте и вртиће колико и на највеће објекте у просвети и у здравству. Зато је Милановац сјајан пример јер је један обновљени објекат амбуланта у Враћевшници где је вредност радова била испод три милиона динара, а и у току су радове у школи од преко два милиона евра. Ми ништа нисмо урадили за општину Горњи Милановац, већ су то они урадили за себе. Канцеларија је само ту била да вам пружа подршку. Све док ви будете имали спремне пројекте ми ћемо вас пратити у реализацији истих.“
На свечаној седници додељене су и награде најбољим спортистима општине Горњи Милановац у претходној години. Награда најбољој младој спортисткињи у 2018. години додељена је каратисткињи Дуњи Јововић. Млади спортиста је одбојкаш Радован Гавриловић, а најбољи спортски тренер је Милош Игњатовић. Награда најбољој спортској организацији додељена је одбојкашком клубу „Таково“, док је параатлетичар Србољуб Марковић добио награду за посебне заслуге за промоцију и развој спорта општине Горњи Милановац.