Eng

Es

It

Sp

Изложба „Мија Алексић – бити глумац“ у Пули

Изложба „Мија Алексић – бити глумац“ у Пули

Изложба „Мија Алексић – бити глумац“ на 62. Пулском филмском фестивалу

Документарна изложба „Мија Алексић – бити глумац“, аутора Бобана Стефановића биће представљeна у Пули на 62. филмском фестивалу.

Након Горњег Милановца, Крагујевца, Београда (Музеј Народног позоришта), Новог Сада (59. Стеријно позорје) и Јагодине (44. Дани комедије) изложба „Мија Алексић – бити глумац“ биће отворена у четвртак 16. јула у Српском културном центру Истра у Пули.

Изложба, која је припремљена поводом деведесетогодишњице рођења глумца Милосава Мије Алексића, премијерно је представљена септембра 2013. године у Горњем Милановцу.

Реализована је у сарадњи са породицом Мије Алексића, Народним позориштем у Београду, Радио-телевизијом Србије, Југословенском кинотеком, Народним музејом Крагујевац и Музејом позоришне уметности Србије.

Милосав Мија Алексић рођен је 26. септембра 1923. у Горњој Црнући, општина Горњи Милановац. Године 1933. са породицом се сели у Крагујевац. Током блиставе каријере остварио је низ значајних улога у позоришту, филму, телевизији, радију.

У матичну књигу Српског народног позоришта Округа крагујевачког уписан је 1943. Исте године одиграо је прву улогу у представи „Девојачка клетва“. Из Крагујевца је, 1949. године, прешао у Београд у Народно позориште. Прва улога у овом позоришту био је стражар у „Хамлету“. Из Народног прелази у Југословенско драмско позориште (1951), да би се у њега вратио 1965. године. Играо је и на сценама Атељеа 212, Хумористичког позоришта Београд и других позоришта.

Велику популарност стекао је у радио емисији „Весело вече“ Радио Београда и телевизијским серијама „Сервисна станица“ и „Огледало грађанина покорног“.

Филмски деби остварио је 1950. године у краткометражном филму „Мува“, Бранка Ћеловића. Играо је у више од 50 филмова.

За своје глумачке бравуре добио је многобројне награде и највиша друштвена признања, међу којима су и награде Фестивала југословенског филма (Пула) додељене 1960. и 1962. године. Посебна диплома Фестивала за улогу у филму „Друг председник центарфор“ 1960. године и Златна арена за улогу у филму „Др“ 1962. године.

Преминуо је у Београду 12. марта 1995. године.

Previous Време Обреновића и њихово право

Таковска 2
32300, Горњи Милановац

Радно време:

Пон – Пет: 7.30 ч.  – 15.30 ч.

Телефон:

+381 325150050

Огласна табла

Увек у току са новостима

Пратите нас

© 2021 Општина Горњи Милановац I Сва права задржана I Веб дизајн: Студио Имплицит I